Türkiye Cumhuriyeti

Prag Büyükelçiliği

Büyükelçilik


    Çek Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkilerimiz, Çekoslovakya döneminde, 11 Ekim 1924 tarihinde kurulmuştur. Ülkemizin Çekoslovakya nezdindeki ilk temsilcisi Elçi Vasıf Bey’dir (Çınar). Çekoslovakya ile 1963 yılına kadar Elçilik düzeyinde sürdürülen diplomatik ilişkilerimiz bu tarihte Büyükelçilik düzeyine yükseltilmiş, o sırada Elçi olarak görev yapmakta olan Cemil Vafi 24 Nisan 1963 tarihi itibarıyla ilk Prag Büyükelçimiz olmuştur. Çekoslovakya’nın 1 Ocak 1993 yılında Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak bölünmesinin ardından Büyükelçiliğimiz, Bratislava Büyükelçiliğimizin açıldığı 1994 yılına kadar Slovakya’ya da akredite olmuştur.

 

    Büyükelçiliğimiz 2003 yılından bu yana, Prag 6’da, Na Orechovce’deki mevcut adresinde hizmet vermektedir. Öte yandan, Büyükelçiliğimizin önümüzdeki dönemde Prag 6’nın çok sayıda diplomatik temsilciliğin bulunduğu semtlerinden Bubenec’de inşa edilecek yeni bir kançılarya binasına taşınması planlanmaktadır. Büyükelçiliğimizin yeni kançılarya binası inşaatına ilişkin izin sürecinin tamamlanmasına yönelik çalışmalarımız sürdürülmektedir.

 

    Büyükelçiliğimiz bünyesinde Silahlı Kuvvetler Ataşeliği ve Ticaret Başmüşavirliği de bulunmaktadır.

 

    Çek Cumhuriyeti’nde Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’nin dışında bir Konsolosluğumuz bulunmamakla birlikte,  ülkenin en büyük kentleri arasında yer alan Brno ve Ostrava'da Fahri Konsolosluklarımız hizmet vermektedir.

İlgili Dosyalar :

- temsilcilik