Büyükelçi Sayin Cihad Erginay'in Veda Mesaji

Prag Büyükelçiliği 18.06.2014

Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan değerli toplum mensuplarımız,

Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi olarak Mayıs 2011 tarihinde ailemle birlikte başladığım görevimi tamamlamış bulunmaktayım. Görev sürem boyunca siz değerli toplum mensuplarımızla daima yakın işbirliği içerisinde ülkemize ve sizlere hizmet etmenin gurur ve mutluluğunu yaşadım.

Prag’da geçirdiğim üç yılı aşkın sürede, son derece gelişmiş bir seviyede seyretmekte olan Türkiye-Çek Cumhuriyeti ilişkilerinin her alanda daha da ilerletilmesi ve siz değerli vatandaşlarımızın Çek Cumhuriyeti’ndeki haklarının ve konumlarının güçlendirilmesi için mesai arkadaşlarımla beraber yoğun çaba içerisinde olduk.

İki ülkeden üst düzey yetkililerin, sanatçıların, akademisyenlerin, öğrencilerin ve işadamları heyetlerinin gerçekleştirdikleri sayısız temasların arasında TBMM Başkanımız Sayın Cemil Çiçek, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve beraberlerindeki Ekonomi, Enerji, Sağlık ve Avrupa Birliği Bakanlarımızın Çek Cumhuriyeti’ni resmi ziyaretleri, önemli gelişmelere vesile olan ziyaretler olarak tarih sayfalarındaki yerlerini aldılar. Aynı şekilde, Çek Cumhuriyeti’nden ülkemize de Cumhurbaşkanı, İçişleri ve Ulaştırma Bakanları düzeyinde ve askeri ile siyasi birçok üst düzey devlet erkânı tarafından önemli ziyaretler gerçekleştirildi.

Son üç yıldır, Çek Cumhuriyeti ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi için temas ve çalışmalarımızı yoğun biçimde sürdürdük; Avrupa’daki mali krize rağmen ikili toplam ticaret hacmimizin 2.2 milyar Dolardan 3.3 milyar Dolar seviyesine ulaşması bu konuya verdiğimiz önemin başarılı bir sonucudur. Ayrıca, Çek Cumhuriyeti’nden ülkemize yatırım akışını artırdık. Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen büyük organizasyonlara ve fuarlara firmalarımızın katılmasını teşvik etmek suretiyle onlara imkan ve ortam sağlayarak, ülkemizin tanıtımına katkılarda bulunduk.

Görev sürem boyunca ayrıca, Türk ile Çek toplumları arasındaki temasların artırılarak, insani, kültürel ve sosyal ilişkilerin gelişmesi için de yoğun gayret gösterdik. Bu çerçevede belediyeler düzeyinde “kardeş şehir”, bölge/il bağlamında da Valilikler arasında “ortaklık” ilişkileri tesis ettik. Aynı şekilde, dost ve müttefik Çek Cumhuriyeti ile ilişkilerimizi her alanda daha da ilerletmek ve derinleştirmek için gerekli kararlılığın diğer bir simgesi olan Brno ve Ostrava Fahri Konsolosluklarımızı faaliyete geçirdik. Özenle seçilmiş bu çok değerli Fahri Konsoloslarımızın iki ülke arasında başta ekonomik ve kültürel olmak üzere birçok alanda fayda sağlayacaklarına inanmaktayım.

Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki akademik, kültürel ve sosyal etkileşimin en somut simgelerinden biri Charles Üniversitesi Türkoloji Kürsüsüdür. Bu kürsüde eğitim gören tüm öğrenciler iki ülke arasında önemli bir köprü oluşturmaktadırlar. Charles Üniversitesi Türkoloji Kürsüsünün varlık ve faaliyetlerini sürdürmesi için sağladığımız maddi desteğin önümüzdeki beş yıla yayılması suretiyle Kürsüye olan taahhüdümüzü yenilediğimiz gibi, ülkemizden bir okutmanımızın anılan kürsüde görevlendirilmesiyle Türkoloji Kürsüsünün daha da güçlenmesi sağlanmıştır.

Görev sürem içerisinde, siz değerli toplum mensuplarımıza daha iyi hizmet sunmak ve etkileşimimizi arttırmak üzere Büyükelçilik internet sitemizi yeniledik, ülkemizle ilgili veya yurttaşlarımızın katılımıyla Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleşen faaliyetler hakkında toplumumuz mensuplarını e-posta yoluyla bilgilendirmeye yönelik bir veri tabanı oluşturduk. Ayrıca, sosyal paylaşım araçlarının mümkün olduğunca etkin biçimde kullanılmasına önem atfettik. Yurdumuz genelinde sürdürülen “Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği” çerçevesinde sizlerin değerli katkılarıyla İzmir ili, Urla ilçesi Kadıovacık Köyü civarında bulunan Ağaçlandırma Proje sahasında “Çek Cumhuriyeti’nde Yaşayan Türk Toplumu Hatıra Ormanı” oluşturduk.

Çalışmalarımız bunlarla sınırlı kalmayacak olup, son üç yılda olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Büyükelçiliğimiz siz değerli toplum mensuplarımıza daha iyi hizmet sunmak üzere faaliyetlerine devam edecektir. Bu çerçevede, Büyükelçiliğimizin ülkemize yaraşır yeni bir hizmet binasına kavuşması için başlattığımız çalışmalar ileri bir aşamaya ulaşmış bulunmakta; aynı şekilde, Prag’da bir Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve Pilsen’de bir Fahri Konsolosluk açılması için de yerel makamlarla gerekli istişarelere devam edilmektedir. Tüm bu gelişmeler, Türkiye-Çek Cumhuriyeti ilişkilerinin son dönemde kazandığı ivmenin ve yakınlaşmanın göstergesini teşkil etmektedir. Bu noktada, sözkonusu olumlu gelişmelerin siz toplum mensuplarımızın destek ve katkıları olmaksızın mümkün olamayacağını özellikle belirtmek isterim.

Çek Cumhuriyeti’ndeki toplumumuz olarak sanattan, bilime; ticaretten, ekonomiye kadar her alanda kendinize saygın bir yer edinmiş olmanızdan ve Çek toplumu ile uyum içinde yaşadığınızı görmekten gurur duyuyorum. Çek Cumhuriyeti’nde ülkemizi başarıyla temsil ettiğine inandığım Türk toplumunun birlik ve beraberlik içinde hareket ettiği müddetçe her türlü sorunun üstesinden geleceğine ve toplumumuzu daha da aydınlık bir geleceğe taşıyacağına inanıyorum.

Büyük bir onurla sürdürdüğüm Çek Cumhuriyeti’ndeki görev süremi tamamlamakla birlikte, Temmuz 2014 itibarıyla göreve başlayacağım Bosna-Hersek’e yolu düşen siz değerli toplum mensuplarımıza kapımızın her zaman açık olduğunu da belirtmek isterim.

Bu düşüncelerle, Çek Cumhuriyeti’ndeki değerli toplum mensuplarımızın her bir ferdine kendim ve ailemin tüm fertleri adına ayrı ayrı veda ve teşekkür ediyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Pazartesi - Cuma

09.00 - 12.30

Konsolosluk Şubesi Müracaat: 09.00-12.30 Ticaret Müşavirliği (Commercial Counsellor): prag@ekonomi.gov.tr
1.1.2019 1.1.2019 Yılbaşı
19.4.2019 19.4.2019 Good Friday (Paskalya)
22.4.2019 22.4.2019 Easter Monday (Paskalya)
1.5.2019 1.5.2019 1 Mayıs İşçi Bayramı
8.5.2019 8.5.2019 Çek Kurtuluş Günü
4.6.2019 4.6.2019 Ramazan Bayramı 1.Günü
5.7.2019 5.7.2019 St. Cyril ve St. Methodius Günü
6.7.2019 6.7.2019 Jan Hus Günü
11.8.2019 11.8.2019 Kurban Bayramı 1. Günü
28.9.2019 28.9.2019 Çek Milli Günü
28.10.2019 28.10.2019 Çek Cumhuriyet Günü
29.10.2019 29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
17.11.2019 17.11.2019 Özgürlük ve Demokrasi için Mücadele Günü
24.12.2019 24.12.2019 Noel Arifesi
25.12.2019 26.12.2019 Noel