Türkiye Cumhuriyeti

Prag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Devlet Tiyatroları Prag'da Ödül Kazandı. , 15.08.2011

          21.06.2011 tarihinde yaptığımız Prag Quadrenial 2011 sergisine ilişkin duyuruda ülkemizden katıldıklarını belirttiğimiz sanatçılarımızın almış olduğu ödüle ilişkin olarak Anadolu Ajansının yayınladığı haber aşağıda sunulmaktadır :

 

          “ANKARA (A.A) - 15.08.2011 - Devlet Tiyatroları, Çek Cumhuriyeti'nin Prag  kentinde, 'Sahne Tasarımcıları Buluşması' kapsamında düzenlenen sanatsal  içerikli sergide, 'Prag Quadrenali 2011 Çocuk Ziyaretçiler' ödülünü kazandı.

 

         Devlet Tiyatrolarından yapılan yazılı açıklamaya göre, Prag'da 16 - 26 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Sahne Tasarımcıları buluşması çerçevesinde, sanatsal içerikli sergi düzenlendi.

 

         Bu kapsamda sahne tasarımı, Devlet Tiyatroları oyunlarının dijital  ortamda sunulması ve 2008 - 2009 tiyatro sezonunda hazırlanan ‘Ex-Press (Theatre Orient Express)’ oyununun yeniden hazırlanan dekoru kurularak sergilendi.

 

         Sergi, ziyaretçilerden en çok oyu alarak, ‘Prag Quadrenali 2011 Çocuk  Ziyaretçiler Ödülü’nü kazandı. Devlet Tiyatroları Sanat Teknik Müdürü Dekoratör  Hakan Dündar, törenle ödülü aldı.

 

         Prag Quadrenal, 1967 yılından bu yana her 4 yılda bir gerçekleştiriliyor. Beş kıtadan 76 ülkenin katıldığı etkinliğin bu yıl 12'ncisi düzenlendi. 5 binden fazla öğrenci ve tiyatro çalışanının kayıtlı katıldığı etkinliği yaklaşık 30 bin konuk katılımcı ve ziyaretçi izledi.

 

         Çek Cumhuriyeti Kültür Bakanlığınca organize edilen Prag Quadrenal'i, Prag Sanat ve Tiyatro Enstitüsü, UNESCO ile Prag Kent Konseyi'nin katkılarıyla gerçekleştiriliyor”.

 

          Çek Cumhuriyeti’ndeki toplumumuz mensuplarına saygıyla duyurulur.

 

          T.C. Prag Büyükelçiliği