Türkiye Cumhuriyeti

Prag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Tbmm Başkanımız Sayın Cemil Çiçek Başkanlığındaki Heyetimizin Ziyareti. , 24.11.2011

TBMM  Başkanımız Sayın Cemil Çiçek ve beraberindeki beş Milletvekilimizden oluşan heyetimiz 20-22 Kasım 2011 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti‘ne resmi bir ziyarette bulunmuşlardır.

 

Çek Cumhuriyeti‘ne Meclis Başkanı düzeyinde ülkemizden gerçekleştirilen bu ilk ziyarette, Sayın TBMM Başkanımız ve refakatindeki heyetimiz Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayında kabul edilmiştir.  Heyetimiz ayrıca; Başbakan Petr Necas, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Birinci Yardımcısı  Karel Schwarzenberg,  Temsilciler Meclisi Başkanı Miroslava Nemcova ve Senato Başkan Vekili Premysl Sobotka ile resmi temaslarda bulunmuştur.

 

Heyetimiz Charles Üniversitesi Türkoloji Kürsüsünü de ziyaret ederek öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan bir grupla toplantı yapmış, ayrıca Büyükelçilik İkametgahında toplumumuz temsilcileri ile bir tanışma toplantısı düzenlenmiştir.

 

Dostane ve sıcak bir ortamda gerçekleşen görüşmelerde başlıca olarak ikili ticari ve kültürel ilişkilerimizin ve işbirliğimizin geliştirilmesi, vatandaşlarımıza, işadamlarımıza, akademisyenlerimize ve  öğrencilerimize vize kolaylıkları getirilmesi konularına değinilmiştir.