Türkiye Cumhuriyeti

Prag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Avrupa Birliği Bakanımız Ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış'ın Ziyareti. , 06.12.2011

Avrupa Birliği Bakanımız ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış başkanlığındaki heyetimiz 30 Kasım-2 Aralık 2011 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın AB Bakanımız ziyaret sırasında Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, Çek Cumhuriyeti Başbakanlığı AB Devlet Sekreteri Vojtech Belling,  Çek Senatosu AB İşleri Komisyonu Başkanı Ludwig Sefzig ve üyeleri ve Temsilciler Meclisi Avrupa Komisyonu Başkanı Jan Bauer ve Komisyon üyeleri ile heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın AB Bakanımız ayrıca AB Komisyonu’nun Prag’daki ofisi “European House”da “Challenges to Turkey’s Accession Negotiation Process-Prospects for the Future” başlıklı bir konferans vermiştir. Konferansa Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı ve AB Devlet Sekreteri Jiri Schneider da panelist olarak katılmıştır.

Çek Cumhuriyeti yetkilileri görüşmelerde Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde ülkemize verdikleri desteği yinelemişlerdir.

Heyetimiz ile ayrıca, Büyükelçiliğimiz İkametgâhında toplumumuz temsilcilerinin katılımıyla, ortak sorunların dile getirildiği bir sohbet toplantısı düzenlenmiştir. Sayın AB Bakanımız Çek televizyonu ve Pravo gazetesine de mülakatlar vermiştir.