Türkiye Cumhuriyeti

Prag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Sayin Cihad Erginay’in 23 Nisan Mesaji. , 23.04.2012

Değerli Vatandaşlarımız ve Sevgili Çocuklar,

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 92. yılını kutlamanın mutluluğu ve kıvancı içindeyiz. Bu anlamlı günde sizlere en iyi dileklerimi sunuyorum. 

TBMM’nin açılması, Büyük Önder Atatürk'ün ileri görüşlülüğünün eseri, Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşunun simgesidir. 23 Nisan 1920, yüce Ulusumuzun, çağdaş dünyanın saygın ve onurlu bir üyesi olma amacıyla gerçekleştirdiği milli mücadelemizin, Kurtuluş Savaşının, dönüm noktasıdır.  

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, büyük anlamlarla yüklüdür. Ulusal egemenlik kararıyla egemenlik, diğer bir deyişle ülkedeki hakimiyet, kayıtsız şartsız milletimize verilmiştir.  

Sevgili Çocuklar,  

Atatürk, bu önemli günü bayram olarak çocuklara armağan ederken, sizlere verdiği önemi, sevgisini, inancını ve güvenini göstermiştir. Sizler çağdaş ve mutlu Türkiye'yi simgeliyorsunuz. Gelecek sizlerin ellerindedir.  

Sizler, insanlığın ortak umudu, geleceği ve en önemli hazinesisiniz. Çocuklara çağdaş yaşamın tüm olanaklarını sunan, onların ruhsal ve bedensel olarak en iyi biçimde yetişmeleri için çaba gösteren toplumlar, gelişimlerini sürdürerek geleceğe güvenle bakabilmektedir.   

23 Nisan, dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan, barış ve kardeşlik gibi yüce değerlerin içtenlikle paylaşılmasına, dünyaya yayılmasına, farklı kültürlerin ortak düzlemde buluşmasına ve kaynaşmasına aracılık eden çocuk bayramıdır.   

Sizlerin demokrasimizi ve Cumhuriyetimizi yükseltmeyi ve yaşatmayı temel göreviniz olarak bileceğinize, Türkiye’miz için her zaman en iyisini yapacağınıza inancımız sonsuzdur.  

Bu duygu ve düşüncelerle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyor, hepinize esenlikler diliyorum.

İlgili Dosyalar :