Türkiye Cumhuriyeti

Prag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Cihad Erginay’in Ramazan Bayrami Mesaji. , 17.08.2012

Çek Cumhuriyeti’nde Ramazan Bayramını karşılamaya hazırlanan toplumumuzun değerli mensupları;  

Kutsal değerlerimiz ışığında toplumsal dayanışmanın ve kaynaşmanın en güzel örneklerinin sergilendiği bir Ramazan Bayramını daha karşılamanın mutluluğu içerisinde Mübarek Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.  

Yaşamımızda önemli bir yer taşıyan bu özel Bayram günleri, sevgi, saygı, hoşgörü, dayanışma gibi duyguları birbirimize ve içinde yaşadığımız topluma karşı ortaya koyabilmemiz için bizlere iyi bir fırsat vermektedir.  

Daha iyi yaşam koşullarına sahip olarak, rahat ve mutlu yaşayabilmek için  dayanışma içinde hareket edebilmenin ne kadar önemli olduğunu bu Bayram dolayısıyla bir kez daha belirtmekte yarar görüyorum. Yurtdışında yaşayan Türkler olarak her alandaki haklarınızdan azami ölçüde yararlanabilmek için birlik ve beraberlik içinde, birbirinizden güç alarak, sorunlarınızı ve isteklerinizi tek bir ses olarak ortaya  koymanızın önemini bu vesileyle vurgulamak isterim.   

Dost ve akrabalarımızdan uzakta olduğumuz zamanlarda Bayramlarımızın kaynaştırıcı özelliği daha da öne çıkmaktadır. Özellikle Çek Cumhuriyeti gibi, bazı Avrupa ülkelerine kıyasla az sayıda vatandaşımızın yaşadığı bir ülkede, dayanışma içinde olma gerekliliğine inanıyoruz. Bu bağlamda, geçtiğimiz yıl ilk defa Ramazan Bayramını Büyükelçiliğimizde, Kurban Bayramımızı ise Prag’daki okulumuzda coşkuyla kutlamış buluyoruz.  

Sözkonusu geleneği bu yıl da devam ettirmek üzere, Büyükelçiliğimizde 21 Ağustos, Salı günü saat 17:00-19:00 arasında düzenleyeceğimiz bayramlaşmada Çek Cumhuriyeti’ndeki tüm toplum mensuplarımızı aileleri ile birlikte ağırlamaktan memnuniyet duyacağız.  

Bu duygu ve düşüncelerle, ailem ve Büyükelçiliğimizdeki tüm mesai arkadaşlarımla birlikte Bayramınızı bir kez daha kutlar, bu özel günleri sağlık, huzur, mutluluk, barış ve kardeşlik içerisinde geçirmenizi temenni eder, en iyi dileklerimi sunarım.   

                                                                                                          Cihad Erginay                                                                                                                         Büyükelçi