Türkiye Cumhuriyeti

Prag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

"doğu Avrupa Ve Balkanlarda Rahim Kanserinin Önlenmesi Çabalarının Güçlendirilmesi” Temalı Konferans. , 19.11.2012

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekilimiz Sayın Türkan Dağoğlu ile Adana Milletvekilimiz Sayın Fatoş Gürkan, 15-16 Kasım 2012 tarihlerinde Avrupa Nüfus ve Kalkınma Avrupa Parlamenterler Forumu tarafından Prag’da gerçekleştirilen “Doğu Avrupa ve Balkanlarda Rahim Kanserinin Önlenmesi Çabalarının Güçlendirilmesi” temalı konferansa katılmak üzere Prag’a gelmişlerdir.

 

Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerinden Parlamento mensupları ile Sağlık Bakanlıklarının üst düzey yetkililerinin katılım sağladığı sözkonusu toplantı sırasında, ülke temsilcileri, ilgili alanda ulusal mevzuatlarında sağladıkları ilerlemelere ve karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Toplantıda, konuya ilişkin olarak, ülke içinde alınabilecek ulusal önlemler ve ülkeler arasında sağlık alanındaki işbirliğini artıracak bölgesel girişimlere yönelik fikir teatisi yapılmıştır.

 

Ülkemizdeki rahim kanseri vakalarının diğer Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerine göre oldukça az olduğu bulgusunu ortaya koyan toplantı sırasında, milletvekillerimiz tarafından, ülkemizde sağlık alanında kaydedilen gelişme ve ilerlemelere ilişkin bilgi verilmiştir.

İlgili Dosyalar :