Türkiye Cumhuriyeti

Prag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Sayin Ahmet Necati Bigali’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami Mesaji , 29.10.2014

Prag, 29 Ekim 2014

 

 

Değerli Vatandaşlarımız,


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 29 Ekim 1923 günü ilan edilmiş olan Cumhuriyetimizin 91. kuruluş yıldönümünü sizlerle birlikte coşku ve gururla kutlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

 

Başta güzel vatanımızı bizlere emanet eden Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi saygı, minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.


Yükselen siyasi ve ekonomik gücü, etkin dış politikası ve ilerleyen demokratik standartlarıyla uluslararası alandaki ağırlığı giderek artan Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. yıldönümünü kutlamak hepimiz için gurur vesilesidir. Devletimiz 91 yılda her alanda büyük ilerlemeler kaydetmiş, demokrasi ve ekonomi alanında önemli atılımlar gerçekleştirmiş ve çağdaş medeniyete ulaşma konusunda kaydadeğer adımlar atmıştır. Ülkemizin dünyanın sayılı ülkeleri arasına girme mücadelesi bugün olduğu gibi, yarın da devam edecektir. Bu yürüyüşte hepimizin rolü ve hizmeti bulunmaktadır.


Çek Cumhuriyeti’ndeki Türk toplumunun değerli mensupları olarak, sizlerin de Çek toplumuna siyasi, ekonomik ve kültürel alanda önemli katkılarda bulunduğunuzu görmekten mutluluk ve gurur duyuyorum. Bu ülkede elde ettiğiniz başarılar Türk ve Çek halkları arasındaki ilişkilerin sağlamlaştırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Gururla temsil ettiğiniz Türkiye Cumhuriyeti’nin evlatları olarak, dayanışma içinde başarılarınızın artarak devamını temenni ediyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Büyükelçiliğimizdeki tüm mesai arkadaşlarımla birlikte, siz Değerli Vatandaşlarımızın, Cumhuriyet Bayramınızı içtenlikle kutlar, hepinize sağlık, esenlik ve mutluluklar diler, saygılarımı sunarım.

 

 

 

Ahmet Necati Bigalı 

      Büyükelçi