Türkiye Cumhuriyeti

Prag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçilik Duyurusu - 25. Dönem Milletvekili Seçimleri , 26.02.2015

Değerli Vatandaşlarımız,

18 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6304 sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” gereğince yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın gümrük kapılarının yanısıra, yurtdışındaki Temsilciliklerimizde kurulacak sandıklarda da oy kullanabilmeleri mümkün hale gelmiştir.

Bu çerçevede, yurtdışı seçmen kütüklerine kayıtlı vatandaşlarımız, kurulacak sandıklarda 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Na Orechovce 69, 162 00 Praha-6  

adresindeki Büyükelçilik binamızda 31 Mayıs 2015, Pazar günü 10.00-19.00 saatleri arasında oy kullanabileceklerdir.

Bu bağlamda vatandaşlarımızın, Yüksek Seçim Kurulu’nun sorgulama sayfasından (http://www.ysk.gov.tr/) yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını kontrol etmeleri önem taşımaktadır.

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmayan vatandaşlarımızın, yurtdışında oy kullanabilmelerini teminen Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine başvurarak “Yurtdışı Adres Beyanı”nda bulunmaları gerekmektedir. Sözkonusu beyanların, Yüksek Seçim Kurulu tarafından “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nün internet ortamında www.ysk.gov.tr adresinde ilanından (14 Mart 2015 – Türkiye saati ile 08.00) önce Büyükelçiliğimize iletilmesi önem arzetmektedir.

Seçimle ilgili olabilecek gelişmeleri takip edebileceğiniz güncel duyurularımız Büyükelçiliğimiz internet sitesi ve facebook sayfasında yayınlanmaya devam edecektir.

Çek Cumhuriyeti’ndeki toplumumuz mensuplarına saygıyla duyurulur.