Türkiye Cumhuriyeti

Prag Büyükelçiliği

Bilgi Notları

PRAG ŞEHİR BİLGİLERİ, 24.05.2016

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, ülkenin kuzeybatısında, Bohemya bölgesinde yer alır. Şehri ikiye bölerek kuzeye doğru akan Vltava nehri, Prag’ın kuzeyinde Elbe ile birleşir. 

Prag, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak bilinmekte, "Altın Şehir", "100 Kuleli Şehir”, "Masal Şehri" ve "Avrupa'nın Kalbi" gibi isimlerle de anılmaktadır.

“Prag” kelimesi Çekçe’de (Praha) “kapı eşiği” anlamına da gelmektedir. Tarihi belgelerde şehrin bulunduğu alandaki yerleşimler “kalelerin arasında” anlamına gelen “Mezigrady” kelimesi ile ifade edilmiştir. “Prag” kelimesi, 10. ve 12. yüzyıllarda sadece şehrin kalesi için kullanılırken, devam eden dönemde Vltava nehrinin her iki kıyısında kalan yerleşim birimlerini ifade etmek için kullanılmıştır.

Prag şehrinin tarihi, Prag Kalesi’nin inşa edildiği 9. yüzyılda (870 yılından sonra) başlar. Merkezi konumu nedeniyle tarih boyunca bölgesindeki siyasi yapılanmalar için özel önem taşıyan Prag, Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda kurulan Çekoslovakya’nın da başkentliğini yapmıştır.

Prag'ın bir özelliği de II. Dünya Savaşı'nda zarar görmemiş olmasıdır. Bu sayede birçok tarihi ev ve mekanı barındırır. Şehirdeki birçok önemli mimari eser 13. yüzyıldan sonra inşa edilmiştir ve farklı mimari akımların izlerini taşır. Şehrin önde gelen tarihi alanları arasında, Prag Kalesi, Charles (Karel) Köprüsü, Eski Şehir Merkezi, Aziz Vitus Katedrali, Altın Sokak ve Yahudi Mahallesi sayılabilir. 13. yüzyılın başında inşa edilen Eski Şehir Merkezi, 1992’den bu yana Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)'nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

Prag, Avrupa’nın başlıca kültür merkezlerinden biridir. Yıl boyunca çok sayıda konser, opera, bale ve tiyatro gösterileri yapılmaktadır. Prag Bahar Müzik Festivali yılın en önemli kültür olaylarından biridir. Her müzik dalında dünyaca tanınmış şarkıcı ve gruplar Prag’a turne programlarında sıkça yer vermektedirler. Prag’da çok sayıda sanat galerisi ve müze bulunmaktadır.

Prag’ın nüfusu 1.3 milyon civarındadır. Komünizmin çöküşünü takiben Çek Cumhuriyeti’ne yönelen yabancı sermaye miktarındaki sıçrama, Prag’ın kozmopolit bir kent ve kültür merkezi olarak taşıdığı cazibeyle de birleşince, özellikle eğitimli ve meslek sahibi yabancıların sayısını artırmıştır.

 Prag ekonomisi Çek Cumhuriyeti GSYİH’sının %25’ine tekabül etmektedir.

Prag’da çok sayıda üniversite de bulunmaktadır. Prag’da bulunan Charles Üniversitesi, Orta Avrupa’nın ilk Üniversitesidir, 1348 yılında kurulmuştur.

Prag’da dört mevsimin yaşandığı kara iklimi hüküm sürmektedir. Yazlar sıcak, kışlar soğuktur. Prag’da ısı Temmuz ayında 30/32 derece, Ocak ayında ise -10/-12 civarında olabilmektedir. Kış ayları boyunca görülen yüksek nem, soğuğun etkisini arttırmaktadır.