Türkiye Cumhuriyeti

Prag Büyükelçiliği

Konuşma Metinleri

PRAG BÜYÜKELÇİSİ SAYIN CİHAD ERGİNAY’IN YENİ YIL MESAJI, 31.12.2011

Prag, 31.12.2011

Değerli Vatandaşlarımız,

Sevinçleri, üzücü olayları ve anılarıyla bir yılı daha geride bırakıyor, yeni umutlarla 2012 yılına giriyoruz.

Her yeni yıl bize hem geçmişin muhasebesini, hem de geleceğin planlamasını yapmak için değerli bir fırsat sunar.

2011 yılı ülkemiz açısından başarılı geçmiştir. Genel seçimlerin yapıldığı, reform sürecimizin hızla devam ettiği, ekonomik kalkınmamızın geliştiği, dış politikada bölgemizde öncü rol oynamaya devam ettiğimiz verimli bir yıl olmuştur. Türkiye, tüm dünyanın ilgiyle ve takdirle takip ettiği bir ülke haline gelmiştir. Tabiatıyla bu dış ilişkilerimizin bütününe de yansımakta ve Büyükelçilik olarak bizlere gurur kaynağı olduğu kadar ilave sorumluluklar da yüklemektedir. Görevlerimizi daima bu sorumluluk duygusu ve bilinçle gerçekleştirmeye çalışmaktayız.

Bu çerçevede, 2011 yılının Çek Cumhuriyeti’yle ilişkilerimizin geliştirilmesi açısından da verimli bir yıl olduğunu söyleyebiliriz.

Nisan ve Eylül aylarında iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında gerçekleştirilen siyasi istişareler, TBMM Başkanımız Sayın Cemil Çiçek’in Kasım ayı sonunda Çek Cumhuriyeti’ne yaptığı ve bu düzeyde Türkiye’den ilk ziyaret olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyan ziyaret ve AB Bakanımız ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın Aralık ayı başında Çek Cumhuriyeti’ni ziyareti; siyasi diyaloğumuzun pekişmesine, görüşlerimizin ilk ağızdan aktarılmasına, siz toplum mensuplarımızın sorunlarının Çek muhataplar nezdinde kuvvetle vurgulanmasına olarak sağlamıştır.
Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için de temas ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Avrupa’daki olumsuz koşullara rağmen, ikili ticaret hacmimiz artma eğilimi göstermeye devam etmiş ve bu yıl 2 milyar Doları geçerek rekor kırmıştır. Ülkeleri karşılıklı olarak ziyaret eden turist sayısında da bu yıl yeni zirvelere ulaşılmıştır. Önümüzdeki dönemde yapılacak toplantılar ve üst düzey ziyaretler aracılığıyla bu ilişkilerin daha da artmasını ümit ediyoruz.

Çek Cumhuriyeti’yle ilişkilerimizin geliştirilmesine verdiğimiz önemin simgesi durumunda bulunan Charles Üniversitesi Türkoloji kürsüsünü her yıl olduğu gibi bu yıl da desteklemeye devam ettik. Bu kürsüde ders vermek üzere ülkemizden atanan okutmanın yakında göreve başlaması beklenmektedir.

Keza, bu ülkeyle özellikle kültürel ve sosyal alanda ilişkilerimizin artırılması yolundaki projelerimizden bir diğeri de Prag’da bir “Yunus Emre Kültür Merkezi” kurulması projesidir. Bu merkezin önümüzdeki yıl hayata geçirilmesi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.
Büyükelçiliğimizin, Türkiye’ye yakışır, temsilin gereklerine uygun ve siz toplum mensuplarımıza daha iyi hizmet verebileceğimiz bir binaya kavuşması için de gerekli çalışmalara başlanmış olup, bunun da önümüzdeki yıllarda tamamlanması planlanmaktadır.
İnsani, kültürel ve sosyal temasların geliştirilmesine atfettiğimiz önem çerçevesinde belediyeler düzeyinde “kardeş şehir”, bölge/il bağlamında da Valilikler arasında “ortaklık” ilişkileri tesis edilmesine yönelik gayretlerimiz mevcut bulunmaktadır. Bu çerçevede, Bursa İlimiz ile Liberec bölgesi arasında verimli işbirliği mevcuttur. Mardin ile Kutna Hora ve Çanakkale ile Pardubice arasında da kardeş şehir ilişkisi tesis edilmiştir. Önümüzdeki yıl da bu çalışmalarımıza hız kazandırmayı ve daha çok il/belediye arasında ortaklık tesis edilmesini hedefliyoruz.

2011 yılı ülkemizde olumlu gelişmelerin yanı sıra felaketlerin ve acıların da yaşandığı bir yıl olmuştur. Teröre kurban giden şehitlerimiz hepimizde büyük infial yaratmıştır. Van depremi bizi derinden üzmüştür. Bu vesileyle, toplum mensuplarımızın felaket ve acılar karşısında göstermiş olduğu duyarlılık, birlik, dayanışma ve yardımlaşmadan ötürü bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

2012 yılında da Büyükelçilik olarak Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan toplum mensuplarımızın huzuru, iki ülke ilişkilerinin her alanda daha da geliştirilmesi için mesai arkadaşlarımla birlikte aynı şevkle çalışmayı sürdüreceğimizi ifade etmek isterim.

Ayrıca, bayramlaşmalar ve Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü resepsiyonu gibi çeşitli vesilelerle siz toplum mensuplarımızla bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti de burada özellikle belirtmek istiyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle 2012 yılının Milletimize, ülkemize ve tüm insanlığa barış, kardeşlik, huzur, mutluluk ve refah getirmesini diliyor, sizlere içten saygılarımı, selamlarımı ve en iyi dileklerimi sunuyorum.

Cihad ERGİNAY
Büyükelçi